Dziecko i telefon

Odkąd telefony stały się bardzo łatwo dostępne, wciąż jesteśmy zalewani nowymi ofertami w tej tematyce. Coraz to nowsze aparaty telefoniczne i atrakcyjne abonamenty lub inne oferty pozwalające na łatwy i tani kontakt powodują, że czasem trudno zdecydować się na coś najbardziej odpowiedniego dla konkretnej osoby. Telefony chcą mieć dziś coraz młodsze dzieci. Telefon stał się też popularnym prezentem choćby z okazji I Komunii Św. Wielu rodziców stara się odwlec zakup takiego urządzenia dla dziecka tak długo, jak to tylko możliwe. Są sytuacje, kiedy dziecko dostaje pierwszy telefon wcześniej – np. kiedy ma daleko do szkoły i wraca późno. Jednak kupić telefon dla dziecka czasem łatwiej powiedzieć, niż zrealizować.

Na rynku mamy bardzo bogatą ofertę tego typu urządzeń. Na co wiec zwracać uwagę, chcąc kupić odpowiedni telefon dla dziecka? Przede wszystkim na to, że dzieci czasem są bardzo żywiołowe i telefon łatwo może ulec zniszczeniu. Dzieci bywają też ofiarami kradzieży – także ze strony rówieśników lub dzieci nieco starszych. dlatego dziecko trzeba najpierw przygotować na posiadanie telefonu. wytłumaczyć, że trzeba będzie na telefon uważać i nie chwalić się nim na prawo i lewo. Dzieci najchętniej chcą dostawać smartfony, żeby nie tylko rozmawiać i pisać krótkie wiadomości, ale i zaglądać do zasobów Internetu, słuchać muzyki i grać w gry. Warto wiec – z nim odda się urządzenie w ręce dziecka, zainstalować na nim aplikacje służące do kontroli rodzicielskiej. Nie warto też kupować urządzenia z najwyższych półek cenowych.

Tzw. telefony budżetowe też dobrze się sprawdzają w rękach młodych użytkowników. Warto też od razu zakupić odpowiednie etui, które spełnia rolę ochronną. Dziecko powinno też od razu wiedzieć, że dostając telefon, musi o niego dbać – jeśli np. stłucze wyświetlacz, to na nowy telefon będzie musiało poczekać np. do kolejnej umowy abonamentowej, którą będzie mogło podpisać jedno z rodziców. To czasami długie miesiące czekania i pozostawania bez telefonu lub przymus korzystania z tego zniszczonego, o ile jeszcze jako tako działa. O za i przeciw kupowania telefonu dla dziecka w konkretnym wieku można sporo dyskutować.

Jednak nie zmienimy postępu i zmian w życiu społecznym, nawet jeśli odwleczemy ten moment do maksimum. Mówi się, że wszystko jest dla ludzi. Trzeba jednak pamiętać o zdrowym rozsądku. Dziecko powinno zostać przygotowane na posiadanie telefonu – wtedy istnieje szansa, że będzie go używało w odpowiedni sposób i nie przez cały czas, uzależniając się od niego.