Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca Faktoring

Faktoring dobry dla przemysłu

Data publikacji 16 listopada 2022


Faktoring jest usługą, z której korzystają przedsiębiorcy właściwie w każdej branży – szczególną popularność faktoringu możemy jednak zaobserwować transporcie, budownictwie i przemyśle. Skąd ta popularność?

Firmy regularnie wystawiają faktury VAT z odległymi terminami płatności. 30, 60 czy 90 dni na spłatę – takie terminy nie wywołują zaskoczenia, ponieważ w przemyśle są powszechne. Im więcej jednak faktur z odroczonymi płatnościami, tym większe ryzyko powstawania zatorów płatniczych. Sprawdzonym remedium na zatory płatnicze jest właśnie faktoring. 

Jak działa faktoring?

Faktoring polega na sprzedaży (ściślej: dokonywaniu cesji) faktur sprzedażowych w celu uzyskania dostępu do środków, które z nich wynikają, przed czasem. W przypadku wystawiania faktur z odroczoną płatnością, przedsiębiorca często jest zmuszony oczekiwać na spłatę faktury przez długie tygodnie. Faktoring pozwala skrócić okres oczekiwania do minimum – fakturę do finansowania możesz zgłosić nawet w dniu jej wystawienia!

Aby skorzystać z faktoringu, przedsiębiorca musi złożyć jedynie wniosek online – nie musi odwiedzać faktora w jego siedzibie czy stać w kolejce do punktu, ponieważ cała usługa jest realizowana przez Internet. 

Jeżeli firma chce sfinansować pojedynczą fakturę, powinna wybrać usługę finansowania faktur. W takim przypadku do wniosku należy dołączyć plik z dokumentem. Po pozytywnej weryfikacji faktor wypłaca środki na konto firmowe wnioskodawcy, a od tej pory dłużnik jest zobowiązany zwrócić pieniądze faktorowi, o czym jest oczywiście informowany.

W przypadku, gdy przedsiębiorca regularnie wystawia faktury z odległymi terminami płatności, może zdecydować się na faktoring online, czyli tzw. faktoring stały. Ten wariant usługi różni się znacząco od finansowania pojedynczych faktur. W momencie składania wniosku przedsiębiorca dodaje listę stałych odbiorców, z którymi prowadzi regularne interesy. Wskazuje też, jaki limit faktoringowy jest mu potrzebny do prowadzenia dalszych działań biznesowych. 

Jeżeli przedsiębiorca przejdzie weryfikację pomyślnie, otrzyma dostęp do stałego limitu faktoringowego – kwoty, którą będzie mógł wykorzystywać do sprzedaży dowolnej liczby faktur. Co więcej, na etapie zawierania umowy, przedsiębiorca może zdecydować, czy interesuje go faktoring właściwy, niepełny, a może mieszany?

Jak to działa?

Pan Krzysztof złożył wniosek o faktoring, dodał do niego listę piętnastu firm, z którymi prowadzi regularne interesy i zawnioskował o limit w wysokości 120 000 zł. Po pomyślnej weryfikacji i podpisaniu umowy z faktorem pan Krzysztof otrzymuje dostęp do limitu faktoringowego.

Oznacza to, że od tej pory może sprzedawać faktury wystawione każdemu spośród uprzednio zgłoszonych odbiorców aż do osiągnięcia kwoty 120 000 zł.

Przykład: pan Krzysztof wystawił w ostatnim miesiącu cztery faktury swoim kontrahentom: 

  • dla firmy A na kwotę 7 000 zł
  • dla firmy B na kwotę 40 000 zł
  • dla firmy C na kwotę 12 000 zł
  • dla firmy D na kwotę 21 000 zł

Łączna wartość sfinansowanych faktur wynosi 80 000 zł i taką kwotę odejmuje się od dostępnego limitu. W tej chwili pan Krzysztof ma więc do dyspozycji jedynie 40 000 zł. Limit faktoringowy jest jednak odnawialny, a więc kwota odnowi się w momencie, gdy któryś z kontrahentów zapłaci za fakturę.

Przykład: firma C oraz firma A zapłaciły w dwa tygodnie po sfinansowaniu ich faktur. Łączna wartość faktur wynosi 19 000 zł, co oznacza, że o taką kwotę odnowił się limit, jakim dysponuje firma pana Krzysztofa. W tym momencie pan Krzysztof może więc korzystać z limitu w kwocie 59 000 zł.

Dlaczego faktoring tak często wybierany jest w przemyśle?

Faktoring to idealna usługa dla firm przemysłowych, które często borykają się z problemem zatoru płatniczego. W sytuacji, w której jednocześnie prowadzi się interesy z wieloma podmiotami, a większości z nich wystawia się faktury z odroczoną płatnością, kilka niezapłaconych w terminie dokumentów może doprowadzić do – nawet chwilowej – utraty płynności finansowej. 

Faktoring online pozwala zabezpieczyć się na taką ewentualność i na bieżąco otrzymywać środki z tytułu przeprowadzonych transakcji. Sprawdź, dlaczego jeszcze faktoring dla przemysłu jest tak popularny – przeczytaj poradnik: https://pragmago.pl/porada/faktoring-dla-przemyslu/

Redakcja twoja-domena.pl

Redakcja LashUp to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy pasjonują się pięcioma kluczowymi obszarami: dom, praca, zdrowie, rodzina i kuchnia. Wspólnie tworzymy treści, które są nie tylko inspirujące, ale i praktyczne, pomagając czytelnikom wprowadzać pozytywne zmiany w ich codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

polisa na życie