Krótka historia Warszawy, stolicy Polski
Data publikacji 7 października 2022
Historia Warszawy jest długa i nadzwyczaj ciekawa. Sięga aż do XIII wieku. Obecnie stolica Polski tętni życiem i jest najszybciej rozwijającym się miastem w naszym kraju. Jednak, jakie były początki tego obszaru? Kiedy powstała Warszawa? Od kiedy Warszawa jest stolicą Polski? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się o wielu innych ciekawostkach już dziś!
Kiedy powstała Warszawa?
Ustalono, że Warszawa powstała w okolicach 1300 roku. Wtedy wówczas, dzięki inicjatywie Bolesława II Mazowieckiego, powstała Stara Warszawa. Książe sprowadził do tej miejscowości zamożnych kupców oraz wybudował swoją siedzibę. Pod koniec wieku XIV tuż obok wspomnianego miasta powstało kolejne – Nowa Warszawa. Obie lokalizacje rozwijały się w zawrotnym tempie, przez co Warszawa zyskiwała coraz większe znaczenie w państwie.
Skąd wzięła się nazwa miasta Warszawa?
Wokół tego tematu krąży wiele mitów. Jednak, faktem jest, że miasto zyskało swoją nazwę dzięki rycerzowi, który miał na imię Warcisław. Pochodził on z rodu Rawów, a zdrobniale mówiono do niego Warsz. To właśnie od tego wyrazu zdrobniałego powstała nazwa dzisiejszej stolicy Polski – Warszawy, czyli ziemi należącej do Warsza.
Od kiedy Warszawa jest stolicą Polski?
Król Zygmunt III Waza w XVI w. zaczął mieć wątpliwości związane z tym, czy Kraków jest aby to na pewno odpowiednim obszarem na stolicę Polski. Powątpienia dotyczyły głównie lokalizacji miasta, która nie była dla króla właściwa. W tym czasie Warszawa cieszyła się świetną reputacją oraz wieloma szlakami, które prowadziły, m.in. do Wrocławia, Poznania oraz na zachód Europy. Decydującym czynnikiem, który spowodował przeniesienie dworu królewskiego, był wybuch pożaru w zamku wawelskiego w 1596 roku.
Już w 1611 roku, po remoncie zamku warszawskiego, Zygmunt III Waza na stałe przeprowadził się do Warszawy, co doprowadziło do tego, że miejscowość stała się najważniejszym obszarem na mapie Polski. Warto dodać, że akt prawny o zmianie stolicy na to miasto nie powstał aż do upadku Polski w 1795. Do tego momentu teren ten posiadał tylko tytuł miasta rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości.
Historia Warszawy w XVII wieku
Do połowy XVII wieku Warszawa wciąż cieszyła się wielkim rozwojem i swoją świetnością. Wszystko się zmieniło w połowie tego wieku, gdyż dochodziło wtedy do wojen. Największą katastrofą dla Warszawy był Potop Szwedzki, kiedy to miasto było oblegane trzykrotnie, niszczone oraz okradane z cennych kulturowych zabytków. Pod koniec XVII wieku, za panowania Jana III Sobieskiego, Warszawa zaczęła ponownie rozkwitać.
Warszawa w XVIII i XIX wieku
W XVIII i XIX wieku wydarzyło się wiele przykrych sytuacji związanych z Polską. Doszło wówczas do rozbioru Polski, po którym nasz kraj zniknął z map na 123 lata! Warszawą w tym czasie rządzili Rosjanie oraz Prusi.
W XIX wieku wydarzyło się wiele znaczących akcji w Warszawie, które miały na celu odzyskanie niepodległości, w tym. m.in. utworzenie Księstwa Warszawskiego, Powstanie Listopadowe oraz Powstanie Styczniowe.
Historia Warszawy w XX wieku
Historia Warszawy w XX wieku również nie była kolorowa. W 1914 roku wybuchła I Wojna Światowa, podczas której, stolica była okupowana. Jednak, w 1918 roku, doszło do zwycięstwa polaków i Warszawa została stolicą II Rzeczpospolitej.
W okresie międzywojennym wcale nie było tak spokojnie. Naród Polski wciąż nie był bezpieczny. Warszawa jednak starała się w tym czasie odbudować swoje mury.
Działo się tak aż do 1939 roku, kiedy to wybuchła II Wojna Światowa. Warszawa przez 5 lat była w okupacji. W trakcie tego okresu miał miejsce zryw polaków, czyli słynne Powstanie Warszawskie!
Rozwój Warszawy w XXI wieku
Obecnie Warszawa cieszy się wielką popularnością – nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie! Wielu turystów odwiedza to miasto, aby zobaczyć jego atrakcje. Skoro o nich mowa – to jest ich naprawdę masa! Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Zamek Królewski, Ogród Saski i wiele innych ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć.
Stolica Polski uosabiana jest z sukcesem oraz powodzeniem. Wielu ludzi udaje się tutaj na studia, gdyż znajdują się tutaj dobre Uczelnie. Wiele osób również poszukuje tu pracy i rozwija swoje kompetencje. W Warszawie z pewnością można się rozwijać. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, gdyż jest to miasto, które nie zna granic możliwości! Więcej na temat stolicy Polski znajdziesz na blogu o Warszawie. Zapraszamy!