Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Najpopularniejsze wady wzroku u dzieci

Dom Data publikacji - 28 lipca 2022 Autor - Redakcja twoja-domena.pl
wady wzroku u dzieci


Czy twoje dziecko skarży się na ból oczu, a ty zauważyłeś, że malec podczas czytania bardziej mruży oczy niż wcześniej? Bardzo prawdopodobne, że nasza pociecha ma wadę wzroku. Jak się okazuje, istnieje wiele rodzajów wad wzroku. Poniżej krótki przewodnik po najpopularniejszych. Jest duża szansa, że jeśli nasze dziecko ma nieprawidłowość w obrębie układu wzroku, to jest to jedna z pozycji na poniższej liście.

Wady wzroku można leczyć w każdym wieku

Wady wzroku mogą objawić się w każdym wieku, nawet tuż po urodzeniu. Dotyczy to najczęściej tych wrodzonych wad, czyli jaskry, zaćmy i astygmatyzmu. Problemy ze wzrokiem należy leczyć w każdym wieku. Na wczesnych etapach rozwoju problem z wyraźnym widzeniem może doprowadzać do tego, że dzieciątko będzie rozwijało się wolniej. Później, w wieku szkolnym, dziecko może mieć z tego powodu problemy z nauką. Im wcześniej wada wzroku zostanie wykryta, tym rokowania do jej wyleczenia są większe. Niestety, gdy rodzice bagatelizują problem (a samo dziecko im o tym nie powie, bo po prostu akceptuje sposób, w jaki widzi – nie wie, że mogłoby widzieć lepiej), wada z wiekiem będzie się jedynie pogłębiać.

Podstawowa typologia wad wzroku ociera się o określenie, czy dziecko jest krótko-, czy nadwzroczne. Następnie, możemy mieć do czynienia z astygmatyzmem lub z różnowzrocznością. Z zupełnie innej strony, dziecko może mieć zez (jednostronny lub naprzemienny).

Krótkowzroczność

Inaczej zwana miopią. Daje o sobie znać najczęściej wtedy, gdy dziecko trafia do zerówki lub do szkoły. Jest to wada wzroku, której podstawowym objawem jest niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się daleko, przy zachowanym prawidłowym widzeniu obiektów widzianych z bliska. Dziecko, które ma tę wadę, przybliża sobie nienaturalnie obiekty bliżej do twarzy, aby je obejrzeć. Siada blisko monitora komputera lub telewizora. Nie widzi dobrze w nocy i po zapadnięciu zmroku. Zdarza się, że nie rozpoznaje znanych obiektów z oddali (rodzinnego auta, członków rodziny, czy znajomych).

Nadwzroczność

Tutaj dziecko nie widzi wyraźnie przedmiotów znajdujących się blisko twarzy. Można zaobserwować to na przykład podczas przytulania, gdy dziecko odpycha się na naszych rękach tak, aby znajdować się dalej od twarzy. Robi to, bo nie widzi dobrze naszej twarzy z odległości 20 lub 30 cm. Wada wzroku tego typu uwidacznia się dobrze również wtedy, gdy maluch ma za zadanie obserwować naturę. Można zauważyć, że zwraca szczególną uwagę na ptaszki, kamienie, drzewa znajdujące się w oddali, ignorując to, co ma przed oczami. Młodsze dzieci z nadwzrocznością często potykają się o małe przedmioty znajdujące się na podłodze. Poza tym osoba dotkniętą nadwzrocznością szybko się męczy, czytając książki lub oglądając telewizję. Skarży się na ból głowy, siada z dala od monitora i odsuwa od siebie telefon. To samo dotyczy dzieci.

Astygmatyzm

Ta wada wzroku nie objawia się widzeniem nieostrym, ale zniekształconym. Obraz jest zakrzywiony. Jednocześnie, astygmatyzmowi może towarzyszyć inna wada wzroku, tj. krótkowzroczność i nadwzroczność. Na szczęście, dzisiaj dzieci dotknięte astygmatyzmem nie są skazane jedynie na okulary. Istnieją dobrej jakości soczewki kontaktowe (patrz na: acuvue.pl), dzięki którym można lepiej widzieć i doprowadzać do stopniowej korekcji wzroku.

Zez

Gdy dziecko ma zeza, wiemy to od razu, bo w tym przypadku wada wzroku uwidacznia się w zmienionym ułożeniu gałek ocznych. Co ważne, do czasu ukończenia przez dziecko pół roku, zez może być zjawiskiem naturalnym i przemijającym. W późniejszym wieku jednak wymaga korekty, wiąże się z niedowidzeniem i może doprowadzić nawet do ślepoty.

Redakcja twoja-domena.pl

Redakcja LashUp to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy pasjonują się pięcioma kluczowymi obszarami: dom, praca, zdrowie, rodzina i kuchnia. Wspólnie tworzymy treści, które są nie tylko inspirujące, ale i praktyczne, pomagając czytelnikom wprowadzać pozytywne zmiany w ich codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?