Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Urazy i rekonwalescencja dziecka po wypadku – podstawowe informacje

Zdrowie Data publikacji - 19 stycznia 2021 Autor - Redakcja twoja-domena.pl
rekonwalescencja dziecka po wypadku

Rodzicielstwo to czas, gdy szczęśliwe chwile przeplatane są nieoczekiwanymi trudnościami. W te ciężkie momenty wychowawcze wpisują się również nieszczęśliwe wypadki, którymi zagrożone są dzieci podczas codziennych aktywności. Szczególnie widoczne jest to w okresie zimowym i letnim. Dochodzi wtedy do wielu sytuacji, w których dzieci doznają urazów ortopedycznych. Jak zatem zorganizować dziecku proces rehabilitacji po powrocie ze szpitala do domu, by mogło ono odzyskać dawną sprawność lub stać się samodzielne?

Urazy dzieci i młodzieży wymagające rehabilitacji domowej

Dziecięce aktywności są bardzo przyjemne, ale również niosą za sobą ryzyko doznania urazu. Dotyczy to zarówno sportów letnich, jak i zimowych. Gdy młody człowiek nie zachowa odpowiedniej ostrożności, wtedy wiele z nich stanowić może poważne zagrożenie. W ogół typowych urazów możemy zaliczyć:

  • złamania – dotyczą one całego szkieletu człowieka
  • zwichnięcia – okolice stawów
  • nadciągnięcia – w obrębie mięśni
  • zerwanie więzadeł – uraz w obrębie mięśni
  • pęknięcia – dotyczą całego szkieletu, włącznie z czaszką
  • zmiażdżenia – dotyczą całej kończyny lub jej części

Wypadek dziecka – co dalej?

Po sytuacji wypadkowej, należy ZAWSZE udać się z dzieckiem do najbliższego oddziału ratunkowego lub zadzwonić po karetkę w celu zbadania i oceny stanu zdrowia. Często bywa tak, że kończy się na lekkich otarciach, lecz w wielu sytuacjach dzieci wymagają pomocy w rekonwalescencji po wypadku, doznawszy większego lub mniejszego urazu.

Gdy mamy do czynienia z poważnym urazem, wiąże się to zazwyczaj z ryzykiem operacji i dochodzeniem do siebie w szpitalu. Są to zabiegi obejmujące między innymi zespolenie kości. W najgorszych przypadkach, usuwa się fragment kończyny, która na przykład uległa zmiażdżeniu.

W lżejszej postaci urazów, zakłada się szyny, opatrunki gipsowe lub inne mniej inwazyjne formy lecznicze, po czym mali pacjenci są wypisywani do domu.

Po powrocie do domu ze szpitala, zadaniem rodziców jest takie zorganizowanie przestrzeni domowej, by chory mógł być w miarę samodzielny. Drugą bardzo ważną sprawą jest zorganizowanie procesu rehabilitacji. Wszystkie te warunki mają na celu stworzenie dziecku warunków do szybkiej i efektywnej rekonwalescencji.

Proces rekonwalescencji dziecka po wypadku – jak się przygotować?

Wiadomą sprawą jest, że po powrocie dziecka ze szpitala, należy zadbać o to, by mogło ono jak najszybciej odzyskać dawną formę lub na tyle się usamodzielnić, by móc funkcjonować w codziennym życiu. Ten okres rekonwalescencji może mieć różny czas trwania – w zależności od stopnia uszczerbku na zdrowiu.

Zadaniem rodziców w zorganizowaniu optymalnego procesu rekonwalescencji dziecka po urazie jest zatem:

  • zapewnienie odpowiedniej opieki terapeutycznej (fizjoterapia)
  • dopasowanie przestrzeni domowej
  • zapewnienie dziecku odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego
  • zapewnienie opieki psychologicznej

Sprzęt rehabilitacyjny dla dziecka po urazie

Terapia i dopasowanie przestrzeni domowej do stanu dziecka są bardzo istotną sprawą, jednak by mogło ono stać się w pełni samodzielne i wdrażać do funkcjonowania na co dzień, niezbędne jest zapewnienie sprzętu rehabilitacyjnego.

W zależności od stopnia urazu, należy dopasować adekwatne elementy, które pomagają choremu odzyskać sprawność. Na rynku jest dostępnych wiele wypożyczalni i sklepów medycznych, gdzie możemy takie produkty:

  • zakupić w stanie nowym
  • zakupić używane
  • wypożyczyć

Prawdą jest, że wypadki to sprawa nagła, zaś proces rekonwalescencji wiąże się tu z nieoczekiwanymi wydatkami. W zależności od stopnia uszczerbku na zdrowiu rodzice muszą podjąć decyzję o sposobie organizacji sprzętu medycznego. Gdy pociecha nieszczęśliwie będzie musiała zostać niepełnosprawna dożywotnio, wiadomo, iż najbardziej odpowiednim krokiem będzie zakup odpowiedniego osprzętowania. Jednak w sytuacjach, gdy niedomaganie dziecka ma charakter przejściowy, wówczas warto sprzęt taki wypożyczyć.

W organizowaniu sprzętu medycznego dla dziecka po urazie dużym uznaniem cieszy się na przykład wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Łóżka te są trafionym rozwiązaniem dla chorych dzieci, które muszą przeważnie leżeć. Zapobiegają występowaniu odleżyn i pomagają w procesach pionizacyjnych, poprzez co chory dochodzi szybciej do zdrowia.

Wysokość kosztów oraz warunki wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, sklepy i wypożyczalnie określają w swoim statucie. Bywają sytuacje, kiedy to przy posiadaniu określonego zaświadczenia, wypożyczenie następuje bezpłatnie.

Redakcja twoja-domena.pl

Redakcja LashUp to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy pasjonują się pięcioma kluczowymi obszarami: dom, praca, zdrowie, rodzina i kuchnia. Wspólnie tworzymy treści, które są nie tylko inspirujące, ale i praktyczne, pomagając czytelnikom wprowadzać pozytywne zmiany w ich codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?