Seniorzy to grupa, która płaci mniej za ubezpieczenie OC
Data publikacji 10 listopada 2019Choć w społeczeństwie panuje takie przekonanie, że człowiek starszy za kierownicą może powodować problemy na drodze, to w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Senior kierujący swoim autem, a mowa tu oczywiście o osobie, która wciąż legitymuje się dobrym stanem zdrowia, to osoba nie tylko posiadająca wieloletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdem, ale także ktoś, kto dawno ma już za sobą lata brawury i skłonność do niebezpiecznej jazdy. Doceniają to towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego też typowe OC dla seniora jest kilkanaście procent niższe, niż przeciętna cena OC dla innych grup wiekowych.
Koszt OC, który jest kalkulowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe, nie bierze się oczywiście znikąd, a jest skrupulatnie wyliczonym ryzykiem, jakie podejmują na drodze określone grupy wiekowe. Dlatego też, z jednej strony OC dla osób młodych będzie wyższe, gdyż młodzi mają właśnie większą skłonność do brawury i niebezpiecznej jazdy, a z kolei OC dla seniorów będzie niższe, bo zachowują się oni na drodze bardzo spokojnie i wyrachowanie. Oczywiście, nie jest powiedziane, że takie osoby w ogóle nie powodują wypadków i sztuczek, ale z wyliczeń towarzystw ubezpieczeniowych wynikło po prostu, że szansa na taką stłuczkę jest o wiele niższa.
Jest to zresztą kwestia nie tylko prognoz na przyszłość, ale i kwestia statystyki już z lat ubiegłych. Ta z kolei mówi jasno, że kierowcy powyżej 60 roku życia biorą udział w najmniejszej ilości wypadków. Owszem, można tłumaczyć to sobie w ten sposób, że takie osoby zazwyczaj wyjeżdżają autem jedynie na krótsze i dobrze znane dystanse, jednak nie do przecenienia jest to, że jak już było wspomniane, mają one bardzo duże doświadczenie za kółkiem, dobrze wiedzą czego się spodziewać od innych uczestników ruchu drogowego, umieją przewidywać zdarzenia na drodze, a przede wszystkim właśnie, jeżdżą spokojnie, stosunkowo powoli, nie wymuszają pierwszeństwa i nie czują, że muszą na drodze komukolwiek, cokolwiek udowadniać.
Jasne jest jednak to, że wiek ubezpieczyciela auta to nie jedyny czynnik, który będzie świadczył o wysokości stawki, którą musi on wyłożyć. Duże znaczenie ma tu także miejsce zamieszkania, z podziałem na województwa. Najmniej płacą seniorzy w województwach Opolskim, Podkarpackim i Lubelskim. Mimo bycia seniorem, nieco więcej trzeba zapłacić w województwie Mazowieckim, Pomorskim i Dolnośląskim. Różnica jest całkiem duża, ponieważ potrafi ona wynosić nawet 1/4 wysokości ceny całego ubezpieczenia. Stanowi to dużą różnicę dla seniorów, bo wiadomo, że ich portfele często nie należą do bardzo zasobnych.