Decydując się na trening EMS, możesz nie tylko efektywnie ćwiczyć i dążyć do swoich celów skuteczniej, ale również robić to w znacznie krótszym czasie. Na czym dokładnie polegają treningi EMS? Czy są one bezpieczne? Kiedy warto się na nie zapisać?
EMS – elektrostymulacja mięśniowa. Na czym to polega?
EMS jest angielskim skrótem pochodzącym od Electric Muscle Stimulation. Tłumaczony jest on na język polski jako elektrostymulacja mięśni, stymulacja elektryczna mięśni.
Do przeprowadzenia elektrostymulacji mięśni stosowane są odpowiednie urządzenia, które pozwalają na przekazywanie impulsów elektrycznych do tkanki mięśniowej. Proces ten jest bardzo efektywny, ponieważ EMS umożliwia aktywowanie nawet do 90% mięśni w całym ciele, również tych, które położone są głęboko i ich wyćwiczenie może być bardzo trudne – wskazują specjaliści z klubu intime.pl, który specjalizuje się w tego typu treningach.
Żeby uzyskać optymalne efekty, wystarczy jedynie około 20 minut treningu EMS. W tym czasie można uzyskać rezultaty podobne do nawet 2 godzin standardowej aktywności fizycznej. Właśnie to powoduje, że obecnie na treningi EMS decyduje się wiele osób – również tych, które nie mają zbyt wiele czasu na ćwiczenia.
Gdzie można zapisać się na trening EMS?
Aktualnie treningi EMS są organizowane w wielu klubach sportowych funkcjonujących w całej Polsce. Można zapisać się między innymi na skuteczny trening EMS w Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i innych miastach w kraju.
Z ofertami klubów można zapoznać się łatwo w internecie, aby dowiedzieć się, co oferują, jaki sprzęt wykorzystują, a także dowiedzieć się więcej na temat ich cenników.
Na zajęcia można również zapisać się online. Wiele klubów zaprasza na pierwszy trening zapoznawczy, testowy, podczas którego można zapoznać się z techniką ćwiczeń wspomaganych przez EMS.
Jak przebiega trening EMS? Krok po kroku
Treningi elektrostymulacji mięśniowej prowadzone w klubach sportowych najczęściej są treningami personalnymi. W takiej formie są one organizowane między innymi w intime.pl. Oznacza to wtedy, że osoba trenująca cały czas znajduje się pod okiem trenera, który przegotowuje również dla niej indywidualny plan treningowy. Dzięki takiemu wsparciu treningi EMS mogą być jeszcze skuteczniejsze.
Wobec tego pierwszym krokiem do rozpoczęcia treningów EMS jest konsultacja z trenerem personalnym. W jej trakcie pyta on klienta o jego tryb życia, dietę, aktywność fizyczną, obrane cele, a potem wykonuje potrzebne pomiary ciała. Następnie przygotowuje on odpowiedni program treningowy, który nakierowany jest na osiągnięcie zamierzonych wyników.
Ćwiczenia EMS odbywają się w kamizelce albo kombinezonie, który wyposażony jest w elektrody doprowadzające do mięśni impulsy elektryczne. W trakcie zaleconych ćwiczeń impulsy te powodują wzmożoną pracę mięśni. Nowoczesny sprzęt do treningów EMS, jak stosowany w klubach intime.pl, ma również ekrany, na których pokazywane są ćwiczenia.
Całkowity czas ćwiczeń EMS to zwykle 20 minut i zalecane są one raz na tydzień. To zatem kapitalna propozycja dla zabieganych osób, które nie mają dużo czasu na ćwiczenia, ale chcą zadbać o swój wygląd, siłę, kondycję.
Czy trening elektrostymulacji mięśniowej jest bezpieczny?
Elektrostymulacja mięśni jest bezpieczną procedurą, ponieważ używane w jej trakcie urządzenia generują niegroźne dla ciała impulsy elektryczne.
Należy jednak pamiętać o tym, że treningi tego typu nie są rekomendowane dla osób z chorobami serca i układu krążenia, wszczepionym rozrusznikiem serca, epilepsją, kobiet w ciąży, a także osób po zabiegach, urazach.