Strona główna
Rodzina
Tutaj jesteś
Rodzina

Drogie gadżety dla dziecka

Data publikacji 3 marca 2020

Bill Gates, twórca Microsoftu ogranicza swoim dzieciom dostęp do social mediów. Na korzystanie z telefonów komórkowych pozwolił dopiero po ukończeniu przez nich czternastu lat. Latorośle Billa Gatesa muszą mieć porządek w pokojach i nie mogą używać Ipadów. Wydawałoby się, że drogie gadżety dla dziecka są równoznaczne z bogactwem rodziców. Jednak to słabiej sytuowane rodziny decydują się na kosztowne prezenty, często okupione kredytem. Kiedy dziecko domaga się markowych ubrań lub topowych urządzeń elektronicznych, rodzice muszą zastanowić się jak mądrze oponować i jakich argumentów użyć.

Wstyd dziecka

Słaba sytuacja materialna może być powodem wstydu u dzieci. Kiedy odmawiamy pociechom wszystkiego, wzrastają w poczuciu niedostatku i bycia gorszym. Kradzieże lub oszustwa mogą być konsekwencją życia w ubóstwie. W takim wypadku kupienie dziecku wymarzonej kurtki czy butów raz na jakiś czas wzmocni pewność siebie.
Drogie gadżety dla dziecka w rodzinie o dużych dochodach powinny być dokładnie przemyślane. Spełnianie zachcianek demoralizuje na równi z życiem w biedzie. Efektem takiego podejścia będzie coraz bardziej roszczeniowa postawa. Nagła odmowa może wiązać się z agresją, okradaniem rodziców lub popadaniem w nałogi.

Argumenty

Gdy dziecko domaga się markowych ubrań powinniśmy poprosić o podanie argumentów, dlaczego powinniśmy daną rzecz kupić. Najczęstszym motywem jest chęć zaistnienia w hierarchii rówieśników. Nastolatek może być zafascynowany dołączeniem do grupy poznanych kolegów, którzy noszą markowe ciuchy i mają najnowsze smartfony. Rozmowa z dzieckiem może nie przynieść owocnego rozwiązania, ponieważ młody człowiek nie ujawni intencji, będzie natomiast mówił, że,,wszyscy już mają” lub,, każdy to nosi”.
Wpływ social mediów nie jest bez znaczenia. Dziewczyny wzorują się na modnych youtuberkach i chcą być jak one. Wówczas dziecko domaga się markowych ubrań, ponieważ uważa, że tylko w ten sposób można odnieść sukces.

Specjalne okoliczności

Drogie gadżety dla dziecka możemy kupować w wyjątkowych okolicznościach. Zdana matura czy osiemnaste urodziny to dobry czas na ekskluzywne prezenty.
Uświadamianie pociechom, że modny smartfon za kilka miesięcy straci swoją pozycję lidera, gdy pojawi się nowa wersja jest rozsądniejsze niż kupowanie co pół roku nowego telefonu. Ślepe podążanie za nowinkami nie ma nigdy końca i gdy dziecko domaga się markowych ubrań musimy postąpić racjonalnie. Zaproponujmy młodzieży, żeby sama spróbowała zarobić na luksusowe przedmioty. Uczmy oszczędzania i pokażmy alternatywne formy spędzania czasu, nie tylko przed ekranem, po to by śledzić modowe vlogi.
Pamiętajmy też, że drogie gadżety dla dziecka nie zastąpią prawdziwych relacji, ani szczerej rozmowy. Mogą być tylko miłym dodatkiem do codzienności, ponieważ w rzeczywistości nie mają żadnej wartości. Ich wartość została nadana przez społeczeństwo, które uwierzyło w mity na temat posiadania luksusowych rzeczy i związanego z tym szczęścia.

zdrowyjogurt.pl

Redakcja twoja-domena.pl

Redakcja LashUp to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy pasjonują się pięcioma kluczowymi obszarami: dom, praca, zdrowie, rodzina i kuchnia. Wspólnie tworzymy treści, które są nie tylko inspirujące, ale i praktyczne, pomagając czytelnikom wprowadzać pozytywne zmiany w ich codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?