Strona główna
Rodzina
Tutaj jesteś
Rodzina

Stopa cukrzycowa to bardzo groźne powikłanie

Data publikacji 2 listopada 2019

Cukrzyca to bardzo groźna i zdradliwa choroba, a w krajach rozwiniętych urastająca niemal do rangi choroby cywilizacyjnej. Niestety, oprócz tego, że choroba ta jest sama w sobie bardzo niebezpieczna dla organizmu, to wiąże się z nią także ryzyko wielu powikłań. Jednym z powikłań cukrzycy, związanym z bardzo długim utrzymywaniem się wysokiego poziomu glukozy we krwi, jest tak zwana stopa cukrzycowa. Jest to powikłanie, które może dotyczyć od kilku do kilkunastu procent chorych na cukrzycę. Sprawa jest bardzo poważna, gdyż nie leczenie bądź leczenie niewłaściwe tak zwanej stopy cukrzycowej, może nawet skończyć się jej amputacją.

Stopa cukrzycowa związana jest z niedostatecznym ukrwieniem naczyń w obrębie stopy i podudzia, co wiąże się z powstawaniem trudno gojących się ran oraz problemów z chodzeniem. Zazwyczaj jest efektem cukrzycy nieleczonej, bądź źle leczonej. Skóra łuszczy się, pęka, pojawiają się owrzodzenia. Chory na tą przypadłość odczuwa też zaburzenia odczuwanie bólu oraz temperatury swoich kończyn. Może to doprowadzić do niekontrolowanych odmrożeń albo urazów mechanicznych.

Gdy więc jest się świadomym swojej cukrzycy, jedną z podstawowych spraw jest regularna kontrola stanu swoich stóp. Gdy już jednak stopa cukrzycowa się pojawi, trzeba mieć świadomość tego, że jej leczenie jest nie tylko długie, skomplikowane, ale także kosztowne. Leczenie takie musi być prowadzone pod nadzorem kilku specjalistów jednocześnie, między innymi pod nadzorem ortopedy, chirurga naczyniowego, ale także diabetologa oraz dermatologa. Stopa musi być poddawana częstej pielęgnacji za pomocą specjalistycznych środków, chory musi nosić specjalne wkładki ortopedyczne, odciski na stopie muszą być profesjonalnie usuwane.

Jeżeli stan stopy cukrzycowej jest już bardzo poważny, dochodzi nawet do owrzodzeń, to muszą być stosowane specjalistyczne opatrunki podciśnieniowe, albo zawierające srebro. W naszym kraju niestety, ale bardzo przykre jest to, że ze względu na bardzo duże koszty leczenia stopy cukrzycowej, chorzy są bardzo często kierowani na wspomniane amputacje. Nie da się ukryć tego, że taka amputacja jest o wiele szybsza, łatwiejsza i przede wszystkim tańsza dla budżetu, niż długotrwałe leczenie.

Dlatego też, osoba która zmaga się z cukrzycą, powinna robić wszystko, by nie dopuścić do powstania u siebie stopy cukrzycowej. Gdy już jednak do tego dojdzie, taka osoba musi być niestety świadoma tego, że prawdopodobnie będzie musiała wykładać własne i to niemałe środki na leczenie tego powikłania, jeżeli nie chce, by skończyło się to amputacją.

Redakcja twoja-domena.pl

Redakcja LashUp to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy pasjonują się pięcioma kluczowymi obszarami: dom, praca, zdrowie, rodzina i kuchnia. Wspólnie tworzymy treści, które są nie tylko inspirujące, ale i praktyczne, pomagając czytelnikom wprowadzać pozytywne zmiany w ich codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?